A kardszrny delfin
A Kardszrny delfin
Klseje
Emlsllat. Legnagyobb delfinfaj. Jellegzetes szurokfekete, ragyog fehr s szrke rajzolata s a hmek hatalmas htszja alapjn knny ket azonostani. Htszjuk elrheti az 1.8 mtert is magasba mered, hromszg alak s a stabilitst szolglja. Csak ktszvetbl ll s fogsgban furcsa formkra elcsavarodik. A testhosszuk 5-8 mter kztt van de mr mrtek 9-10 mteres egyedet is. Tmegk 2500-7000kg. Szles kerek feje, nagy szja s hegyes fogai vannak. A farksz fels oldala stt, az als fehr. A mellsz fekete, nagy, lapt alak, az letkorral egyre nnek, mretk az ids hmeknl elrheti a test 1/5-t.
Elterjeds
Vilgszerte az cenokban. Egyik legnagyobb elterjeds emlsllat a Fldn, de nem sszefggek. Gyakoribb a hideg vizekben, mint a trpusiban. A mlyvizeket jobban kedveli. Knnyen beszik a zajl jg kz a prda utn. Nincs hossz vndorlsa.
letmdja
ltalban 5-8 fs csoportokban fordul el, de maximum 50 fs vadszfalkban jelennek meg.
Tehetsges hangadk. A ftyl hangok mellett kiadnak a visszhangot, melyet tjkozdsra hasznlnak.
A vemhessg 16-17 hnap, az egyke klyk slya 160 kg, s kb. 7 vesen lesz ivarrett. lettartamuk 25 v a hmeknl, de a nstnyeknl 90 v is lehet. Sebessgk elri az 52km/h-t is. Szvesen ugrlnak
magasra s messzire a levegbe, vagy nyjtjk ki testket ferdn a vzbl.
Halakat, emlsket s puhatesteket eszik. A kis halaktl a nagy szils cetekig mindent megeszik. Nha nagy sebessggel a partra vetdik s elkapja ldozatt, majd behurcolja a mlyebb vzbe, s magasra feldobjk a levegbe. A fiatalok eltanuljk ezt a viselkedst. Tmadskor egyttmkdnek. A Fld sok orszgban vadsztk ket a halszok, mg a Nemzetkzi Blnavadsz Bizottsg vdelem al nem helyezte ket. De aprlkos megfigyelsek szerint nagyon tanulkonyak s intelligensek. Hagyjk magukat megszeldteni, s trkkkre betantani. Ma k a nagy oceanriumok, mint floridai s kaliforniai Sea World ltvnyossgai. Mr tbb milli nzseregnek bemutattk ket s ez ltal dnten megvltozott a vlemny velk szemben.
Fogsgban l kardszrny delfinek
Az els kardszrny delfint 1961-benfogtk, de pr nap mlva elpusztult, mert fejjel a falnak szott medencjben.
1964-ben a vancuveri akvrium megbzott egy szobrszt, hogy ksztsen el egy letnagysg modellt egy elpusztult llat alapjn. Holtan nem ezrt az elevenen val befogsa mellett dnttt. A delfint Moby Doll-ra kereszteltk. 55 napon t nem fogadott el elesget, pedig mr l szvvel is prblkoztak. jjel-nappal krbe-krbeszklt medencjben. Az 55. napon felhagyott az hezssel, attl kezdve mindennap 100 kg halat evett meg. Hamarosan azonban megbetegedett, s hrom hnappal elfogsa utn kimlt. Moby Doll hallhre vilgszerte a lapok cmoldalra kerlt
Az els sikerek
1 vvel ksbb kt kardszrny delfint fogtak be. Mindketten delfinriumokba kerltek, s a kznsg igazi kedvenceiv vltak. Szeld, bartsgos termszetkkel rengeteg ember szimptijt nyertk el.
Az els hallos balesetre csaknem 30 vig kellet vrni. Akkor 3 delfin gy rezte tennik kell valamit a vrszomjas ragadoz imzsnak helyrelltsrt. Ezrt a velk dolgoz 20 ves fiatal lnyt lehztk a vz al, s ott tartottk, amg meg nem fulladt.
Namu s Shamu mr rgen nincsenek kzttnk. Nevkkel azonban a delfinriumok ltogati ma is tallkozhatnak. A tbb delfinriumot mkdtet Sea World ugyanis llatait rendszeresen Shamu, Namu s Kandu nven szerepelteti. gy azok, akik nhny v utn ismt felkeresik San Diego vagy Orlando mintzmnyeit, megnyugodva llapthatjk meg, hogy kedvenc Shamujuk vagy Kandujuk milyen jl tartja magt. Kicsit meghzott vagy lefogyott, egyenesebb vagy grbbb lett a htuszonya, taln a szemfoltja is ms alak lett.
szaknyugat
Az llatkerti bemutatsra sznt delfinek tmeges befogsa 1967-ben indult meg. 1976-ig a befogsok slypontja az amerikai szaknyugat volt, Seattle s Vancouver trsge, az USA llamai kzl Washington, a kanadai tagllamok kzl pedig Brit Kolumbia. Ezeken a helyeken hrom-ngyszz kardszrny delfin lt. Nagy rszk megtapasztalta a hlkat. Tbbsgket nhny ra mltn szabadon engedtk, 56 llat azonban bekerlt a delfinriumok zleti vilgba. 11-en pedig a hlkban leltk hallukat.
Vilgszerte egyre tbb llatkert vsrolt kardszrny delfineket. Az USA, Kanada, Ausztrlia, Japn s Eurpa llatszeret laki szemlyesen is megismerkedhettek ezekkel az llatokkal. E listra ksbb felkerlt Brazlia, Hongkong, Mexik, Spanyolorszg s Svjc is.
j tvlatok nyltak meg a kardszrny delfinek katonai hasznostsa tern is. Korbban tengeri lgyakorlatok clpontjaiknt, esetleg katonai mszerek kenolajainak alapanyagaknt hasznostottk ket. Kt hm az amerikai haditengerszet egy hawaii bzisra kerlt. Arra kpeztk ki ket, hogy klnfle trgyakat a vz alatt megkeressenek, s a felsznre hozzanak. A kt delfin egy szp napon megszktek a bzisrl. Az egyik delfint msnap, a bzistl 80 km-re elfogtk. Hrom vvel ksbb kimlt a bzison. A msik soha tbb nem kerlt el.
1970-ben fogtk be Chimt, a fehr kardszrny delfint. Azon a vidken korbban mr tbb fehr llatot is megfigyeltek. Chimo, ez a fiatal nstny delfin, nem maradt hfehr, brn megjelent a jellegzetes rajzolat, de fekete-fehr helyett vilgosszrke-fehrben. Mint kiderlt, Chimo vilgos szne egy ritka betegsg tnete volt. A betegsg rkld, s az immunrendszer gyengesgt okozta. Chimo nem rte meg a felnttkort. 1972 szn tdgyulladsban meghalt, pedig a legjobb kezelseket kapta. Chimo, a legtbb, mi adhat...
A korltozsoknak s a termszetvdk fellpsnek ksznheten 1977-ben vgleg megsznt a delfinek befogsa az szaknyugati partoknl.
Az szaknyugaton befogott kardszrny delfinek kzl ma mr csak ketten lnek. Corky II-t Kanadban, mg Lolitt Washington llamban fogtk be. Tbb mint harminc ve lnek fogsgban.
Izland, Japn, Argentna
1976-tl az l kardszrny delfinek befogsnak slypontja Izlandra tevdtt t. 1989-ig 55 llatot fogtak be, s kzlk lltlag egy sem pusztult el a hlkban. 14 delfin ma is l klnbz delfinriumokban
A Japnban befogott kardszrny delfinek kzl 16 jutott el klnbz delfinriumokba. Kzlk ma ten lnek. Egy llat egy japn magnszemly otthonban pusztult el.
Argentna partjainl hrom llatot fogtak be. Kzlk ma mr csak egy l.
A fogsgban szletettek
Mr az 1960-as vektl kezdve prblkoztak azzal, hogy a kardszrny delfineket mestersges krlmnyek kztt szaportsk. Ezek a prblkozsok azonban hossz idn t nem jrtak sikerrel.
1968-ban kt vemhes nstnyt fogtak be. Mindkett holtan hozta vilgra magzatt, s Bonnie maga is belepusztult az ellsbe. 1970-ben megprblkoztak a mestersges megtermkenytssel is. Az anya a franciaorszgi Antibes-ben l Calypso, mg az apa az angliai Flamingo Parkban l Cuddles lett volna. A mveletben kzremkdtt David Taylor, a knyveirl Magyarorszgon is ismert llatorvos. Ebbl a tvolsgi frigybl sem szlethetett utd, mert Calypso nhny hnappal ksbb elpusztult.
1977-ben a kaliforniai Palos Verdesben megszletett az els fogsgban szletett kardszrny delfin .A kis delfin 18 napos korban meghalt. A kvetkez vekben Corky II mg hrom utdnak adott letet, de egyikk sem lt 46 napnl tovbb. Hrom msik magzatot Corky holtan hozott vilgra.
1985-ben a texasi San Antoniban az izlandi szrmazs Katina vilgra hozta Kalint. Kalina az els llatkertben szletett kardszrny delfin, akinek sikerlt letben maradnia. Azta is utdoknak adott letet.
1987-ben a Palos Verdes-i delfinriumot bezrtk, Orkyt s Corkyt eladtk a Sea World-nek. San Diegba kerltek, ahol tallkoztak a bktlen termszetrl ismert Kanduval (aki ezen a nven az tdik volt). Kandunak nem volt ellenre Orky kzeledse, Corkyt viszont elkeseredett gyllettel fogadta. Orkyt baleset rte: egyik ugrszma kzben ttonns slyval rzuhant egyik idomrjra. Szent Jakabnak hla, a kivl kaliforniai sebszeknek sikerlt John Sillicket jbl sszeeszkblniuk. Azutn Orky megbetegedett. Csontt-brr sovnyodva mg megrte, hogy Kandu a vilgra hozta az egszsges Orkidot, majd hrom nappal ksbb kimlt. Orky zvegyeinek ezutn sem sikerlt bartnkk vlniuk. 1989 augusztusban Kandu gy rezte, itt az id a Corkyval val vgs leszmolsra, egy delfinshow kzben teljes sebessggel nekiszott Corkynak, s beleharapott. Corky kemnyebb volt, mint Kandu gondolta. Kandunak eltrtt az llkapcsa, tbb tere felszakadt, s a kznsg s a kicsi Orkid szeme lttra elvrzett.
1985 ta szmos kardszrny delfin szletett llatkerti krlmnyek kztt. Kzlk 28-an ma is lnek, ma mr k alkotjk a fogsgban l delfinek tbbsgt. Sokukat egy-kt ves korban elvlasztottk az anyjtl; mint ismeretes, a termszetben a kardszrny delfinek egsz letkben anyjuk mellett maradnak. Hrom, fogsgban szletett nstny, maga is utdokat hozott a vilgra. 2001-ben megszletett az els, mestersges megtermkenytsbl szrmaz kardszrny delfin
A jelen
2003 elejn 12 llatkertben tartanak kardszrny delfineket. Ez a szm korbban jval magasabb is volt. A 12 intzmny kzl t tallhat az Amerikai Egyeslt llamokban; ebbl hrom a Sea World hlzathoz tartozik. Ngy llatkert van Japnban, egy-egy Kanadban, Argentnban s Franciaorszgban.
A 12 llatkertben 45 kardszrny delfin l. Kzlk 17-an szabadon, 28-an fogsgban szlettek. Ngy kivtellel olyan intzmnyekben lnek, ahol tbb kardszrny delfint tartanak, gy fajtrsaik trsasgban lehetnek.
130 kardszrny delfin pusztult el fogsgban. Tizenkettnek sikerlt kiszabadulnia. Ezek kzl tzet nhny heti vagy havi fogsg utn, befogsuk helytl nem messze engedtek szabadon
|